• 50 lat minęło........... Informacja o uroczystych obchodach.

• 50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju

31 marca 2017 roku odbyły się obchody 50.lecia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ludwika Jerzego Kerna w Jastrzębiu-Zdroju. Święto poprzedziły miesiące przygotowań i pracy nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, rodziców.

W uroczystości wzięli udział byli dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy, samorządowcy, dyrektorzy wielu szkół i placówek oświatowych, rodzice, przyjaciele i sponsorzy szkoły, a także uczniowie i licznie przybyli absolwenci szkoły. Pojawili się również przedstawiciele poprzednich Rad Rodziców.

Wśród gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie, znaleźli się m.in. Wicemarszałek Sejmu RP -Barbara Dolniak, poseł na Sejm RP -Krzysztof Gadowski, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój -Anna Hetman, Radni Rady Miasta, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta- Andrzej Pawłowski, Inspektor Wydziału Edukacji –Monika Dudacy, Ks. Proboszcz Antoni Pudlik, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz wielu innych instytucji z którymi współpracujemy.

Obchody 50.lecia rozpoczęły się uroczystą mszą św. dziękczynną w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem z udziałem pocztu sztandarowego. Homilię wygłosił Ks. Proboszcz Antoni Pudlik.

Następnie zaproszeni goście udali się do Domu Zdrojowego.

Dyrektor Agata Madej swoje rozpoczęła przemówienie od przywitania przybyłych osobistości, a także przypomniała osoby, które na przestrzeni lat tworzyły kadrę dyrektorską. Podkreśliła, że historia szkoły to powód do dumy, a obchodzony jubileusz jest okazją do wyrażenia słów uznania wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces kształcenia młodzieży w tej szkole. Przypomniała miedzy innymi słowa Stefana Kisielewskiego „Wspomnienia- to  skarb, ale trzeba  umieć  je  odkurzać”.

Jubileusz szkoły to okazja do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w naszej pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część swojego życia. Z tej okazji swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielili się absolwenci naszej jubilatki, a wśród nich pani Barbara Dolniak- Wicemarszałek Sejmu RP. Przypomniała wszystkim, że „  Lata szkolne są jednymi z najpiękniejszych. Szczególnie ważna jest pierwsza szkoła. To w niej zaczynamy poszerzać horyzonty myślenia, uczymy się otwartości i ciekawości świata. Dla mnie takim miejscem była Szkoła Podstawowa nr 4 w Jastrzębiu Zdroju. Dziś z wielką przyjemnością uczestniczę w uroczystości jubileuszowej z okazji 50.lecia jej powstania. Powrót do mojej szkoły podstawowej sprawił, że wróciło wiele pięknych wspomnień. Wierzę, że podobne zdobędą kolejne pokolenia jej absolwentów.” Równie pięknie wypowiadali się o „czwórce”- jej absolwenci -dr Tadeusz Kania- wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, pan Janusz Ogiegło – były Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój. Ciepłe słowa i życzenia wielu sukcesów w kolejnych latach działalności popłynęły z ust Prezydent Miasta – pani Anny Hetman, Posła na Sejm – Krzysztofa Gadowskiego, a także przedstawicieli instytucji i przybyłych dyrektorów jastrzębskich szkół, którzy na ręce Dyrektora szkoły złożyli gratulacje, kwiaty i upominki.

W części artystycznej można było podziwiać zarówno uczniów, jak i nauczycieli, którzy zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Zaproszeni goście mogli obejrzeć multimedialną historię szkoły w postaci kroniki filmowej, klip filmowy o współczesnej szkole, scenki teatralne, piosenki, tańce, a także przedstawienie utworu Ludwika Jerzego Kerna „Mądra poduszka” w wykonaniu nauczyciel i uczniów  naszej szkoły. Nagrodą były wielkie brawa i słowa uznania od uczestników uroczystości.

W dalszej części obchodów jubileuszu szkoły wszyscy zgromadzeni udali się do budynku Szkoły Podstawowej nr 4 na zwiedzanie okolicznościowej wystawy  oraz poczęstunek. Z tej okazji zostały wykonane liczne dekoracje i prezentacje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tablice absolwentów, historia szkoły, zdjęcia z poprzednich jubileuszy, tablice przedstawiające wydarzenia z życia szkoły, albumy, wspomnienia absolwentów, księga absolwentów, kroniki szkolne sprzed lat. Ku pamięci minionych 50-ciu lat istnienia placówki została opracowana monografia naszej szkoły i księga wszystkich jej absolwentów. Do jubileuszu nawiązywały także specjalnie zaprojektowane pamiątki okolicznościowe, którymi mogliśmy obdarować gości. Wspólne spotkanie zaproszonych gości, obecnego i dawnego grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły zakończyło uroczystości jubileuszowe. W miłej, serdecznej atmosferze byli uczniowie szkoły wspominali dawne czasy  z wychowawcami, opowiadali anegdoty, robili pamiątkowe fotografie w budynku. Podziwiali odnowioną szkołę.

Dla potomnych przygotowana została „Kapsuła czasu”, zawierająca pamiątki z okresu 50.lecia szkoły, która została zakopana  na terenie przylegającym wokół placówki z przesłaniem do jej otwarcia za kolejnych 50 lat.

Zdjęcia zostały dodane do galerii Jubileusz 50 lat.

Opracowała: Barbara Polnik